Як вибрати самогонний апарат?

09 липня 2020

Щоразу після відпочинку в селі, напевно в голові була думка про те, що ви коли-небудь самі почнете робити домашній алкоголь. У всіх виникає таке бажання після того, як привітні господарі пригостять їх своїми наливочками або першокласним самогоном.

Часто така ідея розбивається після першого ж запиту в Гуглі: це складно, довго і дорого. Але насправді ситуація не така плачевна, як здається на перший погляд. Варто зробити перший крок - і ви поступово станете тим самим господарем, до якого із задоволенням будуть ходити всі друзі.

Отже, для початку потрібно правильно вибрати самогонний апарат, а вибрати є з чого. Візьміть ручку і аркуш паперу, де будете робити позначки, і до кінця статті будете знати, що вам потрібно. В результаті ви отримаєте прилад, який буде:

  • безпечний;
  • зручний;
  • працездатний.

Визначаємо бюджет

Насамперед вам необхідно вирішити, яку суму ви готові витратити. Ціни на повністю готові самогонні апарати у 2019-2020 році починаються від 3000 гривень. Якщо ви знайшли щось дешевше, то швидше за все агрегат не відрізняється хорошою якістю. Виняток становлять апарати з неповною комплектацією (наприклад, тільки перегінний куб без холодильника і трубок). Таку модель можна купити, якщо у вас вдома є всі потрібні матеріали.

Досвідчені самогонники радять витрачати на перший апарат 4000-5000 гривень. В цей ціновий сегмент потрапляють апарати з оптимальним співвідношенням ціни, якості та місткості.

Вибираючи самогонний апарат, ви повинні розуміти те, що окупитися він не скоро. Одержуваний алкоголь буде дійсно дешевшим, але щоб «вийти в нуль», доведеться пити самогон замість води. Пам'ятайте, що винокуріння в наш час – це цікаве хобі, тобто воно не для кишені, а для душі.

Де ви будете використовувати апарат?

Подумайте, де ви будете використовувати дистиллятор. Для його нормальної роботи потрібен постійне джерело тепла і водопровід. Звідси випливає висновок, що ідеальним місцем буде кухня. Проблемою буде, якщо відсутній водопровід, як часто буває в сільській місцевості. В такому випадку, зверніть увагу на непротічні самогонні апарати. Їх холодильники більші (іноді за обсягом дорівнюють перегінного кубу), але для їх роботи не потрібен постійний струм води. Доливати її доведеться вручну..

Кращим джерелом тепла буде індукційна піч, але електроплита, газ або дрова також підійдуть, хоч вони і не дозволяють так точно регулювати температуру. Дуже зручні самогонні апарати з вбудованим Теном, але в них брага часто підгорає, якщо в ній міститься багато твердих частинок (шматочки фруктів, зерна).

На окрему увагу заслуговує питання про те, куди конкретно ви будете ставити дистиллятор. Він повинен поміщатися на піч, а тому по висоті не повинен діставати до витяжки. Так, наприклад, 30-літрові ємності і ректифікаційні колони не завжди підходять для використання в квартирі.

Яку сировину ви плануєте використовувати?

Етиловий спирт виробляється бактеріями з вуглеводів, тобто його можна отримати з будь-якого крохмале- або цукровмісного продукту. Найчастіше використовують цукор, зернові та фрукти. Крім особливостей приготування браги, кожен з інгредієнтів по-різному впливає на внутрішні поверхні самогонного апарату.

Так, брага на цукрі володіє винятковою чистотою, завдяки чому практично не залишає опадів на стінках. Для неї підійде модель з нержавійки. А ось фруктова і зернова брага навіть після фільтрації, при перегонці утворює наліт на стінках і пригорає.

Якщо бюджет вам дозволяє, то краще всього вибрати самогонний апарат з міді. Він легко миється навіть без додаткових коштів. Крім того, мідні самогонні апарати «пов'язують» сірку з цих сумішей, завдяки чому вона не потрапляє в готовий продукт.

Розміри самогонного апарату. Матеріали

Здавалося б, що з наявною інформацією вже можна бігти в магазин, але залишилося безліч дрібниць, які не варто упускати.

Ті, хто збирається гнати самогон для себе, думають, що можна зупинитися на найменшій моделі. Це буде великою помилкою.

Справа в тому, що дистилятор можна заповнювати тільки на 3/4 (інакше краплі браги потраплять в готовий продукт), тобто перегінний куб не повинен бути об'ємом менше 15 літрів. Це все проста математика: вихід самогону до браги не перевищуватиме співвідношення в 1: 5. Його межа при цьому буде близько 40 °, і якщо ви захочете її підвищити, то потрібно буде зробити ще один цикл перегонки. Тобто з 10 літрів браги ви отримаєте близько 1,5 л чистого продукту. А коштують вони витраченого часу і сил?

Об’єм браги, л Вихід спирту, мл Вихід самогону, мл
5 510 1100
10 1020 2200
15 1530 3300
20 2040 4400
25 2550 5500
30 3060 6600
35 3570 7700
40 4080 8800
45 4590 9900
50 5100 11000

Про матеріал основної ємності ми вже поговорили, а що щодо інших елементів? Змійовик і трубки повинні бути виготовлений з того ж самого металу.

В якості ущільнювача використовується тільки силікон. Гуми ні в яких деталях апарату бути не повинно! Вона не просто надає самогону неприємний запах і присмак, але і виділяє при нагріванні небезпечні для здоров'я речовини. Всі ущільнювачі, кріплення і хомути повинні йти в комплекті, щоб не доводилося шукати потрібні деталі по господарським магазинам. Товщина металу основної ємності повинна знаходитися в межах 1,5-2 мм. Більше в цьому випадку не означає краще, так як при потовщенні стінок загальна вага установки значно збільшується. У підсумку повний перегінний куб неможливо буде самостійно зрушити з місця.

Змійовик повинен бути встановлений вертикально, щоб конденсат стікав під впливом сили тяжіння. При горизонтальному розташуванні рідина накопичується в нижніх витках спіралі, через що апарат починає «плюватися».

Великим плюсом буде наявність термометра. З його допомогою можна підтримувати температуру на рівні 78 ° С. При ній починає випаровуватися етиловий спирт, а тому вона є оптимальною для отримання чистого продукту (при температурі від 85 ° починаються випаровуватися важкі фракції і сивушні масла, які негативно позначаються на якості самогону).

Паропровідна трубка повинна мати діаметр близько 1 см. Більш тонка трубка може забиватися твердими частинками браги, які потрапляють в неї під час кипіння. Особливо це актуально, якщо для приготування браги використовуються фрукти.

Важливий також діаметр заливної горловини. Він не повинен бути менше 10 см, щоб вільно проходила рука дорослої людини. Це потрібно, щоб полегшити чистку самогонного апарату. Якщо при виборі дистилятора врахувати всі ці моменти, то у вас не виникне ніяких непередбачених ситуацій з його використанням.

Які напої ви хочете робити?

Питання може здатися дивним. «Зрозуміло, що я буду робити самогон», - подумаєте ви. Але самогон буває різний. Всі напої, отримані шляхом перегонки браги, можна розділити на 2 групи:

  1. Дистиляти, які зберігають смакові якості вихідної сировини.
  2. Ректифікату, які незалежно від рецепту браги матимуть приблизно однаковий смак.

До дистилятів відносять такі напої як коньяк, бренді, кальвадос, шнапс, чача. Ректифікату є спирт, розведений водою, тобто найближче до них звичайна горілка. Ректифікату також можна надавати всілякі смакові відтінки, але робиться це вже після перегонки. Наприклад, можна імітувати віскі або коньяк. Ректифікату ідеально підходять для приготування настоянок.

Перший тип самогону отримують, що очевидно, шляхом дистиляції, а другий - ректифікації. Обидва процеси мають однакову суть, але протікають трохи по-різному.

Дистилятори

Дистиллятор - самогонний апарат з одним циклом перегонки. Пар, після того як покине перегінний куб, в нього більше не повертається. Випаровування відбувається лише раз, а тому самогон зберігає смак інгредієнтів, які використовували при готуванні браги. Міцність після однієї перегонки знаходиться в межах стандартних 40%. Після вторинної перегонки її можна підвищити в 2 рази. Найпростіший дистиллятор –це перегінний куб і змійовик. З його допомогою вже можна приступати до перегонки. Але зараз на ринку практично немає таких моделей. Головна перевага таких моделей - компактність.

Апарати з сухопарником дозволяють отримати більш чистий продукт. До таких моделей відноситься електричний дистиллятор на 30 л з металевим барботером. Він оснащений зручним запірним механізмом кришки, повністю виконаний з метала, що робить його дуже міцним.

Барботер - це додатковий елемент, який представляє собою невелику камеру, що знаходиться перед змійовиком. Він захищає від потрапляння в змійовик бризок, і допомагає позбутися від деякої кількості сивушних домішок. Але переоцінювати ефективність сухопарнику не варто: повного очищення, як часто обіцяють в інтернеті, він не дає.

При збільшенні кількості сухопарників ефект очищення підвищується. Самогонний апарат «Веселий бородань» з двома сухопарниками відмінно доводить це. Дана модель оснащена зручним термометром і проточним холодильником.

Окремо варто згадати розбірні сухопарники , які хороші тим, що з їх допомогою можна ароматизувати самогон. Для цього всередину кладуть трави, сухофрукти, різне насіння.

Особливості та переваги ректифікаторів

Ректіфікатор – самогонний апарат колонного типу, в якому спирт проходить кілька стадій випаровування. Такий процес називається дефлегмацією і відбувається в колоні. При перегонці в ректифікаторі пара втрачає всі смакові особливості, а на виході отримують етиловий спирт. Його міцність сягає 95°, тобто такого рівня, якого не можна досягти за допомогою класичного дистилятора.

Будова побутового ректифікатора складна, що відбивається на вартості. Ціна на колонний самогонний апарат буде більше щонайменше на 1000 гривень, ніж на дистилятор з таким же об'ємом.

На сайті є близько 20 самогонних апаратів колонного типу. Найпопулярніший виробник – AquaGradus. Під цим брендом випускаються ректифікатори об'ємом 14-100 літрів. За особливостями будови колони, побутові ректифікатори об'єднані в серії Компакт, Спектр, Делюкс і Стандарт.

Рейтинг самогонних апаратів в Україні: кращі ректифікатори і дистилятори

У цьому сезоні (і швидше за все список залишиться актуальним для 2020 року) 5 найпопулярніших самогонних апаратів:

  1. Профі 15 (з двома сухопарниками);
  2. Cropper ЕКОНОМ (20 літрів);
  3. AquaGradus Компакт на 25 л (колонний самогонний апарат);
  4. Троян 20 л (електричний дистилятор);
  5. Веселий Бородач (17 л, 2 сухопарники).

У рейтинг потрапили бюджетні та дорогі самогонні апарати, які мають різну комплектацію, відрізняються за типом і за способом нагріву. На моделі з топ-5 потрібно звернути увагу при виборі, але також орієнтуйтеся на відгуки, поцікавитеся думкою досвідчених самогонників на форумах.

Перевага самогонного апарату Профі 15 л в тому, що він зібраний на основі скороварки, яка виступає перегінним кубом. Об’єм досить скромний (прогнозований вихід невеликий – 2,5 л алкоголю), але зате в комплекті 2 сухопарника. Скороварка може бути застосована для приготування їжі, коли дистилятор вам не потрібен. Це, по-перше, дозволяє пристрою окупитися (вартість 3600 грн), по-друге, у вас з'явиться ще один аргумент на користь покупки при розмові з дружиною.

Кроппер Економ на 20 л відноситься до бюджетних самогонним апаратів. Його ціна 3100 гривень, хоча всі елементи зроблені з нержавіючої сталі. У комплектації відсутній сухопарник, але при бажанні можна встановити скляний барботер. Дистилятор оснащений механічним термометром і краном.

З переваг дистилятора Cropper можна назвати те, що завдяки відсутності сухопарнику, самогонний апарат ідеальний для приготування чачі, граппи, ракії, кальвадосу. Це пов'язано з тим, що в алкоголь потрапляють ароматичні масла, які зазвичай осідають в барботері.

АкваГрадус Компакт – єдиний самогонний апарат колонного типу, який потрапив до рейтингу. Він коштує 4300 гривень, що для побутових ректифікаторів досить мало, завдяки чому і популярний. Причина цього – будова колони. Вона не розбирається, через що ускладнюється чистка. Модернізувати ж її зовсім не вийде.

Самогонний апарат Троян (20 л) нічим би не виділявся (нержавіючий куб, сухопарник, проточний холодильник), якби не вбудований ТЕН. Електричний нагрівач робить дистилятор зручнішим, але також підвищує ціну – 7200 гривень. Це хороша, модель але вибирати її варто тільки тим, хто має в своєму розпорядженні хорошим бюджетом. Для самогонників-початківців така покупка в більшості випадків не виправдана.

Веселий Бородач – хороший самогонний апарат зі скляними сухопарниками. Об’єм 17 л, вартість 4500 грн. Оснащений біметалічним термометром.

 

Решту обладнання для перегонки ви можете відсортувати на сайті самостійно. Є фільтри за об’ємом, способом нагрівання, популярністю і ціною. За необхідності, попросіть консультацію у менеджера магазину по телефону.

За посиланням можна подивитися повний каталог дистиляторів самогонних апаратів.

 
Популярні товари
  1. Електричний дистиллятор Буратіно
    Електричний дистиллятор Буратіно Код товару: 3068
    Немає в наявності
    6 790 ₴
    Немає в наявності
  2. Дистиллятор Cropper ПРЕМІУМ газовий на 25 літрів з сухопарнику
    6 520 ₴
  3. Дистилятор Cropper ПРЕМІУМ газовий на 60 літрів з сухопарником
    8 460 ₴
Інші статті та новини