Якщо набридли шашлики, які готують на кожне свято, варто вибрати коптильню для риби гарячого копчення, замість традиційного мангала. Так ви зможете готувати безліч інших страв, які урізноманітнять святковий стіл. Рибалкам сподобається копчення свіжої риби, завдяки якому можна спробувати улов прямо на місці.
Якщо набридли шашлики, які готують на кожне свято, варто вибрати коптильню для риби гарячого копчення, замість традиційного мангала. Так ви зможете готувати безліч інших страв, які урізноманітнять святковий стіл. Рибалкам сподобається копчення свіжої риби, завдяки якому можна спробувати улов прямо на місці.
У наш час в інтернеті дуже просто вибрати коптильню. Для цього враховують такі її характеристики:
розмір і вага;
матеріал;
товщину стінок;
комплектацію.
Якщо ви плануєте використовувати коптильню виключно вдома як стаціонарну, то варто вибирати найбільшу модель. Вона гарантує високу місткість (від 5 кг за завантаження), що дозволить готувати великі партії продуктів.
Якщо вам потрібна коптильня для риби, яку ви будете брати на природу, то варто вибирати менші моделі з тонкими стінками.
З матеріалів найпопулярніші сталь і нержавіюча сталь. Останній метал ідеально підходить для коптилень, оскільки не окислюється через вплив води і відкритого вогню. Але нержавіючі моделі коштують на порядок дорожче. Якщо коптильню ви збираєтеся використовувати час від часу, то можна купити бюджетну сталеву. Компромісний варіант — коптильня зі сталі, покритої термостійкою фарбою. Вона дешевше нержавіючих моделей, але при цьому має таку самі стійкість до корозії.
Товщина стінок впливає на довговічність коптильні (навіть метал за роки використання прогоряє). Оптимальна величина 1,5-2 мм. Для переносних коптилень допустима товщина від 1 мм — тонкі стінки зменшують вагу.
Коптильня для риби має досить просту будову. Вона складається з:
корпусу;
кришки;
сітки для продуктів.
Такий пристрій вже можна купувати. Але для більш зручного використання краще вибирати коптильні, які мають гідрозатвор, додаткову сітку і піддон для збору жиру. Ці елементи не обов'язкові, але спростять використання коптилки.
Кришки бувають пласкі, закруглені і кутові. Перший варіант — найзручніший, так як займає менше місця при перевезенні і при зберіганні. Кришки-будиночком краще підходять для гарячого копчення, оскільки захищають м'ясо від попадання конденсату, а також збільшують місткість.
Яка риба підходить для копчення
Копчення риби в коптильні гарячого копчення можливо відразу після улову. Для цього свіжу рибу потрошать і миють. Підвішують на кілька хвилин, щоб стекла вода. Луску не знімають — вона не дасть рибі розваритися. Вона з легкістю відходить вже після приготування.
Але коптильня для риби підходить і для покупної риби, причому як для річкової, так і для морської. Найкраще підходять жирні породи: скумбрія, тріска, форель. Готувати можна і карасів, окунів, красноперок — вони теж стануть смачною закускою. Єдиний їхній недолік — дрібні кістки, які потрібно ретельно видаляти перед їжею.
Гаряче копчення риби. Технологія
Коптильня для риби обов'язково повинна чиститься. Робиться це перед кожним приготуванням, чи після нього. Залишати старий попіл, а тим більше жир, не можна, оскільки він буде надавати поганий присмак рибі та іншим продуктам. До речі, одночасно готувати рибу з іншими продуктами не рекомендується, оскільки вона має специфічний присмак.
Після чистки в коптильню для домашнього копчення завантажують паливо, а потім — продукти. Коптильня ставиться на вогонь, в гідрозатвор наливають воду.
Вибрати коптильню з хороших матеріалів — це не гарантія успішної готування. Варто також стежити за температурою (вбудовані термометри істотно допомагають), засікати час. Копчення риби відбувається досить швидко. Невеликі екземпляри готові вже через 30 хвилин, найбільші — до 1 години.
Підготовка риби до процесу гарячого копчення
Як писалося вище, приготувати копчену рибу можна прямо на риболовлі. Але для того, щоб страва вийшла смачнішою, її слід замаринувати.
Куплена риба попередньо розморожується, спіймана — потрошиться. У коптильню для риби вона потрапляє після засолювання і пров'ялювання.
Солять рибу крупною сіллю або в концентрованому розчині. За бажанням додають прянощі. Маринується вона швидко — за 3-4 години, але краще протримати 6-12 годин. Далі маринад змивається. Обов'язково видаляють частинки приправ, так як вони можуть почати горіти в коптильні й додадуть рибі гіркий присмак.
Щоб риба просочилася димом і не розварилася, її висушують. Найкраще її пров'ялити або залишити на кілька годин в холодильнику.
Потім її сміливо можна викладати на сітку. При цьому на нижній ярус кладуть найбільші рибини.
Деревина для копчення риби
Технологія процесу копчення полягає в тому, що паливо не горить, а тліє. Тому використовується подрібнене дерево: тріска або тирсу. Вони не повинні бути занадто сухі, а тому перед установкою коптильні на вогонь, їх змочують.
Якщо ви хочете швидко закоптити рибу гарячого копчення, то в тирсу можна додати молоді гілки. Ідеально в якості палива підходять плодові дерева. Хвойні породи використовувати не можна через високий вміст смоли. Листяні породи також вибирають обережно: так, в корі берези є дьоготь, каштан дає гіркий дим і т. д.
Відео копчення риби
Готувати рибу за допомогою копчення дуже просто. На даному відео показано основні етапи підготовки, закладку та результат.
На попередньому відео використовується саморобна коптильня. У пристроях, виготовлених професіоналами, технологія приготування риби гарячого копчення трохи відрізняється. На цьому відео видно, як працює гідрозатвор, розкриваються секрети, які спростять догляд за коптильнею.
Якщо не хочете пошкодувати про покупку, то купіть коптильню для риби у перевірених постачальників. У магазині Cropper ви знайдете якісне обладнання, користуватися яким ви будете довго і з задоволенням!