Система поливу для теплиці своїми руками: матеріали, інструменти, план робіт
Регулярний полив у теплиці не менш важливий, ніж підтримання температури. Як пристрої для зрошення можуть використовуватися дощувачі або капілярні системи. Для невеликих теплиць зробити полив можна своїми руками. Для прокладки труб, організації подачі води, системи підігріву не потрібно спеціальних навичок. При цьому використовуються доступні інструменти та матеріали, з якими легко працювати.
Якщо правильно організувати систему поливу та обігріву теплиці, незалежно від сезону на столі будуть свіжі овочі.
Ручний полив і дощування
Найпростіше організувати ручний полив. Для цього використовують:
- Автоматичну котушку. З її допомогою не доведеться возитися зі шлангом, адже для його згортання досить одного натискання клавіші. Монтуються котушки на стінці або на землі. Альтернативою автоматичній котушці буде шланг-гармошка.
- Пістолет для поливу. Ця насадка для шланга має безліч режимів, що дозволить поливати огірки, помідори, перець, зелень.
Недоліком ручного зрошення є те, що він підходить тільки для маленьких теплиць. Для протяжних теплиць можна організувати дощування. Його особливістю є те, що розбризкувачі ставляться не на землі, як на городі, а монтуються на стелі. Тому підходить такий варіант тільки для теплиць з металевим каркасом, на якому можна закріпити дощувачі та труби поливальної системи.
Як працює капілярний полив
Зрошення за допомогою поливального пістолета або дощувачів відбувається по площі. В такому випадку зволожується весь грунт, але витрата води досить велика. Ці варіанти не підходять для теплиць, які беруть воду з трубопроводу. У таких випадках краще купити капілярну стрічку.
Капілярна система для зрошення теплиці дозволяє економити, тому що вода не розбризкується по площі, а доставляється безпосередньо до кореневої системи. Завдяки цьому рослини отримують денну норму вологи, а вода витрачається більш економічно.
Види капілярного поливу
Існує кілька видів капілярного поливу:
- капілярні стрічки;
- мікрокрапельниці;
- шланги, які сочаться.
Перший тип - найпоширеніший. Стрічка капілярного поливу для теплиці може прокладатися під землею або по поверхні грунту.
Поверхневе зрошення
Для тимчасових теплиць (парників) краще підходить прокладена по верху капілярна стрічка. Вона кладеться уздовж грядок і забезпечує локальний полив.
При виборі капілярної стрічки зверніть увагу на відстань між отворами, робочий тиск, товщину стінок. Головний плюс капілярного зрошення для теплиці - компактність і простота укладання.
Підземна капілярна трубка
Якщо у вас капітальна теплиця, яка розташована на постійному місці, то раціональніше зробити внутрішньогрунтове зрошення. Термін служби капілярної трубки, покладеної під землю, становить мінімум 10 років.
Монтаж підземного зрошення займе більше часу, але роботу потрібно буде проводити тільки один раз. Капілярну стрічку в теплиці потрібно укладати кожен раз після нової посадки.
Установка капілярного поливу в теплиці. Матеріали та інструменти
Починають роботу зі складання схеми та проведення розрахунків. На цьому етапі визначають потрібний тиск, підбирають насос, організовують підігрів води. Важливим моментом є дренажна система.
Підкладка з щебеню та піска буде відводити надлишок вологи. Якщо вода буде застоюватися, то коренева система буде отримувати недостатньо повітря.
Джерело води
Є кілька варіантів, звідки можна брати воду для зрошення теплиці або парника:
- свердловина;
- колодязь;
- водопровід.
При виборі джерела рекомендовано провести аналіз води. Якщо в ній великий вміст солей та металів, обов'язково влаштовують систему фільтрації.
Оскільки полив холодною водою в зимовий час проводити не можна, її слід підігрівати. Для цього всередині теплиці встановлюється бак. Вода в поливальну систему буде надходити з нього, а не безпосередньо з джерела. Бочку треба підняти над поверхнею землі на 1,2-1,5 м, і в такому випадку можна організувати полив грядок самопливом. Тобто вода буде надходити не за допомогою насоса, а під впливом тиску.
Матеріали та витратні матеріали
Зрошувальна система складається з:
- насоса;
- фільтра;
- магістрального шланга або труби;
- капілярної стрічки.
Для з'єднання можуть використовуватися трійники, фітінг, трубопровідна арматура, штуцери. Запірні крани потрібні, щоб від’єднувати певні сектори системи. Крани корисні, якщо в теплиці вирощуються різні культури, у яких відрізняються оптимальні режими зрошення.
Як зробити автоматичний полив для теплиці
В першу чергу визначають відповідну модель насоса. Для великих теплиць використовуються насосні станції, а для тимчасового парника можна використовувати малопотужні моделі (Струмочок, Малюк).
Управління відбувається автоматично за допомогою спеціального блоку. Його оснащено датчиками, які будуть вмикати систему поливу за таймером. Таким чином режим зрошення буде дотримуватися без втручання людини.