Інкубація курячих яєць: поради та правила

09 листопада 2021

Найпоширеніший тип тваринницьких господарств в Україні – це птахоферми. Українцям вигідно вирощувати сільськогосподарських птахів, та отримувати водночас і м'ясо, і яйця: на продаж або для себе та своєї сім'ї. Однак, вся вигода втрачається, якщо ви купуватимете вже дорослих птахів. Переваги ви відчуєте, якщо з яєць інкубуватимете молодняк. Для цього потрібен інкубатор, інакше виведення пташенят буде вкрай непродуктивним.

інкубатор

Навіть початківець знає, що таке таблиця інкубації курячих яєць. Однак у нюансах розуміються лише досвідчені господарники. Ми об'єднали їхній досвід і розповідаємо про правила інкубації. Додатково розберемося у тому, як вибрати пристрій – брати автоматичний інкубатор чи ручний? Чи потрібен брудер для пташенят, що щойно вилупилися?

Інкубація курячих яєць: вибираємо яйця

курячі яйця

Успіх інкубації залежить від багатьох факторів, і вибір яєць — один з основних. Якщо екземпляр має очевидні дефекти, то не допоможе навіть найсучасніший та якісніший інкубатор. Почніть із розфасовки яєць за видами птахів, які їх знесли. Окремо розкладіть такі типи:

 • курячі;
 • гусячі;
 • качині;
 • перепелині;
 • голубині;
 • фазанові;
 • і т.д.

Інкубувати їх у камері одночасно не можна. Якщо у вас кілька видів птахів у господарстві, то краще одразу купіть кілька моделей інкубаторів. Причина в тому, що їм потрібні різні температурні умови, тривалість інкубації. В інструкції до пристрою або інтернету ви легко знайдете детальну таблицю інкубації курячих яєць в інкубаторі Несушка, інших моделях або інших видів яєць.

Важливо, щоб на яйці, яке ви закладаєте у камеру, не було тріщин. Якщо помітили їх, то екземпляр не допоможе — просто згаяєте час на вирощування задохлика. Іноді навіть мікротріщини можуть несприятливо позначитися на виношуванні пташеня. Для цього в процесі перевірки необхідно просвітити шкаралупу овоскопом. Часто цей пристрій входить до комплекту інкубаційних пристроїв.

Не забувайте також розфасувати за критеріями товщини стінок шкаралупи, форми яйця, його розмірів. Бажано прагнути ідеалу — абсолютно однаковим яйцям в одній закладці.

Переходимо до інкубації

Припустимо, ви вже заклали яйця в інкубатор. Що робити далі? Які помилки інкубації курячих яєць можна припустити та як їх уникнути? Головна помилка, яку допускають птахівники – це ігнорування таблиць інкубації. Їм здається, якщо вже куплений сучасний і дорогий апарат, то все буде відмінно без втручання фермера. Це не так. Виставляйте показники температури, які рекомендують фахівці. Змінюйте їх щодня, дотримуючись прописаного алгоритму. Виняток становитимуть хіба що автоматичні інкубатори, в яких можна один раз виставити таймери на цифровій панелі: вологість, температурний режим, частота поворотів самі змінюватимуться день у день.таблиця інкубаціїї курячих яєць

Намагайтеся не часто відкривати інкубаційну камеру, коли там вже закладені яйця. Будь-яке відкриття кришки – це порушення мікроклімату всередині камери. Заздалегідь подумайте про можливість раптового відключення електрики в будинку. Що робити в такій ситуації, щоб не втратити весь виводок? Або придбайте інкубатор, який можна тимчасово підключати до 12-вольтового акумулятора, або підготуйте утеплене місце, куди зможете сховати пристрій без подачі електрики.

Є завдання, які птахівник повинен виконувати вручну, навіть якщо він придбав найбільш просунуту модель інкубатора. Основна з них – це провітрювання. Приблизно двічі на день відкривайте вікна в корпусі, щоб свіже повітря потрапляло всередину. Якщо захотіли збільшити місткість камери, та зняли поворотний механізм, доведеться також вручну перевертати яйця. Роблять це не менше 4 разів на день, інакше можливе перегрівання однієї сторони яйця, та поява задохликів.

Якщо пташенята почали вилуплюватися з яєць приблизно в один час (з різницею не більше двох днів), то ви все зробили правильно. Можна діставати пташенят, і переносити їх у брудер. Не забувайте, що перші тижні після вилуплення вони ще дуже слабкі і схильні до захворювань, тому їм потрібна особлива опіка.

Що щодо брудера?

Брудер це пристрій, дуже схожий на інкубатор. У ньому є той самий контроль мікроклімату, такий самий теплоізолюючий корпус. Відмінність – місткість тут вища, і немає осередків для встановлення яєць, поворотний механізм у принципі відсутній. Його варто купити, якщо ви хочете захистити пташенят від впливу навколишнього середовища в перші тижні після вилуплення. Тільки після цього виводок можна переводити до решти птахів.
брудер

Багато хто не хоче витрачатися на брудер і цікавиться питанням: чи можна купити інкубатор і використовувати його як брудер? Так можна. Однак не кожна модель для цього підійде. Вибирайте лише пристрої зі знімним поворотним механізмом, великою місткістю та ТЕНовим нагріванням. Лампкове нагрівання не підходить, адже для забезпечення тепла в камері доведеться постійно тримати увімкненим світло. Це погіршить якість сну пташенят.

Як вибрати інкубатор для яєць?

інкубатор для яєць
Ваші дії мають ключове значення для досягнення оптимальної виведення. Однак, хоч би яким фахівцем ви не були, складно "вибити" 100% з картонною коробкою, що імітує інкубаційну камеру. Давайте перерахуємо критерії, яким повинен відповідати інкубатор:
 1. Місткості має вистачати вам для ваших цілей. Якщо знаєте, що несушки дають приблизно 100 яєць за один раз, беріть інкубатор з кількома ярусами, щоб помістити всі ці яйця в ньому одночасно. Якщо менше, то і така велика модель вам не знадобиться.
 2. Корпус має бути утеплений та стійкий до падінь. Зазвичай підходить пінопластовий корпус для інкубації яєць. Його переносити зручно, і термоізоляція у нього на високому рівні.
 3. Обов'язково має бути система контролю мікроклімату. Вона включає нагрівач (ТЕНовий або лампочний), терморегулятор, пристрій для регулювання вологості. Є також термометр та вологомір для контролю показників, віконця для провітрювання.
 4. Якщо хочете заощадити, можете купити ручний інкубатор. Ми не вважаємо, що це погане рішення. Але треба сміливо визнати — такі інкубатори підійдуть лише найпростішим завданням, а в іншому вони застаріли. Тільки в автоматичних моделях є і швидке виставлення плану інкубації яєць, сигналізація та інші корисні “фішки”.
 5. Поворотний механізм. Його особливостям приділіть особливу увагу. Якщо його немає, то доведеться вручну перевертати яйця всередині інкубатора. Це і час займає і підвищує ризик розбити яйце, і змушує регулярно порушувати мікроклімат камери, тим самим негативно впливаючи на шанси ембріонів вилупитися.
 6. Обов'язково подивіться на повну комплектацію обладнання, що входить до інкубатора, який ви купуєте. Бажано, щоб там був не лише сам корпус, а й додаткові інструменти. Наприклад, вбудований або ручний овоскоп. Часто в комплекти додають годівниці та напувалки, щоб інкубатор можна було запросто переобладнати в брудер.

Не варто гнатися за найкращим інкубатором, якщо у вас невелике господарство. Орієнтуйтеся лише на власні потреби. Звичайно, якщо в майбутньому ви плануєте розширювати ферму, то краще відразу купити або кілька інкубаційних камер або найбільш потужну і продуктивну модель.

Де купити інкубатори для яєць в Україні?

Купівля інкубаційної камери — це відповідальне завдання, і не хочеться підходити до неї на ринку сільськогосподарської техніки. Тут дуже невеликий вибір: якщо знайшли 5-6 моделей, то вже добре. Адже ці пристрої можуть абсолютно не підходити вам під ваші завдання.

Найширший асортимент є в інтернет магазинах, і ми рекомендуємо магазин Cropper. Тут продають також доїлки, сепаратори, коптильні, автоклави, насоси, шланги для поливу, дистилятори та багато іншого. У каталозі зібрана найкраща техніка вітчизняних виробників для дому, саду та городу.

Посилки з харківського складу Cropper відправляють Новою Поштою. Привезти ваш інкубатор можуть у будь-яку область України: як у великі міста, так і невеликі селища. Є можливість обрати послуги післяплати, банківського переказу для оплати, доставки кур'єром за вказаною адресою.

Залишилися питання про характеристики інкубаторів, принципи вибору пристрою чи оформлення замовлення? Зателефонуйте на номер гарячої лінії магазину Cropper і задайте їх консультанту. Вам допоможуть прийняти рішення, що максимально підходить під специфіку вашого сільськогосподарського угіддя. Вдалих покупок!

Інші статті та новини