Інкубація курячих яєць
Всім птахівникам варто пам’ятати, що виведення пташенят – дуже відповідальна та важка справа. Недостатньо купити інкубатор та закладати у нього яйця. Здорові пташенята вилупляться тільки в тому випадку, якщо будуть дотримані всі умови їх розвитку.
Як відібрати зразки для інкубації курячих яєць
- Яйця повинні бути лише від здорових квочок, тому що інакше може мати місце погана спадковість. Їх вік не повинен перевищувати двох років.
- Оптимальна вага яйця для інкубації – 54-63 гр. Важливий момент! В одну закладку краще зібрати яйця, які відрізняються один від одного за вагою всього на 1-2 грами. Якщо така різниця буде значною, то пташенята вилупляться в різний час.
- Харчування краще зробити максимально натуральним і без зайвих добавок.
- Яйця повинні бути правильної форми, без тріщин та нерівностей на поверхні шкаралупи.
Дехто помилково вважає, що чим більше яйце, тим більше та здоровіше буде пташеня. Це невірно. Навпаки, занадто великі яйця не рекомендується використовувати для інкубації в домашніх умовах. В них дуже тонка шкаралупа і за рахунок свого розміру вони щільно прилягають один до одного. Обмін повітрям погіршується і доступ кисню призупиняється.
Овоскопіювання курячих яєць
Інкубація курячих яєць в домашніх умовах передбачає також і перевірку яєць для закладки овоскопом. Так можна додатково упевнитися в тому, що з яйця вилупиться здорове пташеня.
Овоскопіювання курячих яєць перед закладкою відбувається з урахуванням наступних факторів:
- Відсутністю мікро подразнень шкаралупи.
- Малорухливий жовток, який знаходиться чітко по центру.
- Повітряна камера з тупої сторони яйця – основний показник свіжості яйця. Її довжина повинна складати 2-4 мм.
- Чистий білок та жовток – відсутність вкраплень та згустків крові.
Обробка яєць
Не варто нехтувати умовами зберігання та антибактеріальною обробкою яєць. Для інкубації яєць краще використовувати тільки свіжі яйця, які зберігаються не більше 5-6 днів.
У приміщенні, де знаходяться яйця, повітря має вільно циркулювати, бути чистим та без зайвих запахів. Але! Стережіться протягів уже безпосередньо під час дозрівання яєць. Це може нашкодити розвитку плода.
Що стосується дезінфекції, то яйця можна обробити розчином перекису водню чи всім відомою марганцівкою. Після цього яйця не витирають, а залишають висихати природнім шляхом при кімнатній температурі на тканині чи серветках.
Підготовка інкубатора
Перед тим, як безпосередньо поміщати яйця в агрегат, слід підготувати його для подальшого використання. Бажано встановити його в сухому приміщенні без протягів та різких температурних перепадів.
Заздалегідь налаштуйте температурний режим і потрібний рівень вологості всередині агрегата, який підійде для першочергових стадій розвитку плоду. Оптимально закладати яйця с 17 до 22 години вечора, щоб пташенята вилупилися вдень.
Стадії виведення курчат
Інкубація курячих яєць в середньому займає 20-22 дні, але не більш 25. Умовно весь процес можна розділити на 4 стадії. Для кожної з них потрібні свої умови підтримки розвитку курчат. Розглянемо їх детальніше:
- Перша стадія триває 5-6 днів. В цей час температура не повинна опускатися нижче 38 градусів, а вологість – нижче 60%. Радимо якнайчастіше перевертати яйця, приблизно раз на 3-4 години. Якщо процес перевертання у вашому інкубаторі не автоматизований, не нехтуйте цим та робіть все вручну. З 4 дня можна знизити температуру на 0,5 градуса, а вологу до 55%.
- Друга стадія триває від 7 до 11 днів. Опускаємо вологість до 35-46%, температуру залишаємося приблизно на тому ж рівні. Саме під час цієї стадії у зародка пташеняти формується скелет.
- Третя стадія триває 12-20 днів. На ній пташеня формується остаточно. Температуру змінювати не варто, а ось вологість збільшити до 70%. Додатково можна обприскати шкаралупу водою. Овоскопіювання яєць на цій стадії дозволить побачити вже майже «готове» курча. Також необхідно збільшити рівень вентиляції всередині інкубатора.
- Четверта стадія – час безпосереднього вилуплення пташенят.
Здорові курчата мають бути активними, добре реагувати на звуки та охайно виглядати. Допускаються мінімальні відхилення від норми, які не вважаються патологічними, - незначне потемніння пуху чи збільшення живота.
Овоскопіювання курячих яєць по днях
Щоб прослідкувати за процесом розвитку кожного зародка потрібно просвічувати їх за допомогою овоскопа по конкретних днях. Так можна розгледіти основні зміни:
- Окремим пунктом слід винести овоскопіювання перед закладкою, про яке ми розповідали вище.
- Перше овоскопіювання проводиться на 8 день, коли вже можна помітити формування сітки кровоносних судин. Вона повинна розміщатися по всьому яйцю рівномірно, а не збиратися в одну пляму (в такому випадку яйце витягають з інкубатора).
- Овоскопіювання курячих яєць на 11 день дозволить побачити кістки зародка.
- Здійснюючи овоскопіювання курячих яєць на 18 день перед самим вилупленням важливо прослідкувати, щоб тварина не просвічувалася та займала приблизно дві третини яйця.
Овоскопіювання курячих яєць. Відео
Щоб більш детально ознайомитися з процесом правильного овоскопіювання яєць, подивіться відео, приведене нижче.
Помилки птахівників
Дилетанти у справі інкубації дуже часто нехтують усіма важливими вимогами для отримання здорового потомства. І такі помилки можуть коштувати їм цілого виводку:
- ігнорування інструкції інкубатора;
- неналежне зберігання яєць;
- розміщення інкубатора в непідходящому приміщенні;
- неправильна закладка;
- відсутність регулювання режиму правильної температури та вологості;
- яйця не перевертаються.
Уникайте цих дій, щоб забезпечити правильний процес інкубації та отримати міцних пташенят.
Як обрати інкубатор
Щоб зробити вибір на користь правильного інкубатора слід в першу чергу оцінювати свої цілі та задачі. Також звертайте увагу на такі характеристики кожної моделі:
- матеріал корпусу;
- наявність механізму перевороту лотків;
- місткість;
- регулювання температури та вологості;
- резервний блок живлення.
На ринку сільськогосподарської техніки дуже багато різноманітних виробників, як українських, так і імпортних, тому за вибором не стане справа.
Інкубація курячих яєць. Відео
Щоб провести інкубацію яєць правильно ознайомтеся з відео, розміщеним нижче.