Які існують види приводів медогонок?
Часто виникає питання: медогонку з яким типом приводу обрати? Дешевший варіант — ручний привід. Пристрої з електродвигуном дорожче, але й продуктивність у них значно більше. Не забувайте, що пасічник може паралельно готувати наступну партію рамок для установки, поки центрифуга включена та викачує мед з інших рамок.
Конструкція електричних і ручних приводів може бути трьох видів: редукторна, ремінна та планетарна. У кожної конструкції свої переваги та недоліки, тому часто виникають суперечки щодо того, яка конструкція краще.
Медогонки з ремінним приводом
Приводи пристроїв з ремінним механізмом перетворення крутного моменту найпростіші, отже, й найдешевші. У цьому полягає їх основна перевага. Складається деталь найчастіше з двох шківів і ременя (в окремих випадках — дві зірки та ланцюг).
У центрифугах з ручним керуванням до більшого шківа прикріплена рукоятка, а менший шків з'єднаний з валом ротора.
Основним недоліком такої конструкції є те, що рукоять горизонтального редуктора розташована у верхній частині бака, а обертання відбувається в горизонтальній площині. Користуватися такою центрифугою не дуже зручно: якщо рука зісковзує з важеля, то є ризик отримати травму. Щоб розігнати ротор до необхідної швидкості, потрібно докласти значних зусиль. Ручні медогонки з горизонтальним редуктором небезпечні та незручні.
Електричні медогонки з ремінним приводом вищезазначених недоліків не мають. Найпростіші горизонтальні електроприводи на 2-4 рамки. Складаються вони з двох шківів і ременя. Менший шків з'єднаний з валом електромотора, а більший з'єднаний з валом ротора.
Ремінний мотор-редуктор може бути розташований як зверху, так і знизу:
Для моделей на 6 і більше рамок необхідний більший крутний момент, тому тут застосовують двоступеневі горизонтальні редуктори.
Медогонки з редукторним приводом (черв'ячного типу)
Їх ще часто називають просто редукторними. Вони більш практичні та безпечні. Рукоять в таких моделях розташована збоку, а не зверху
Рукоятка редукторного приводу часто легкознімна, що зручно у випадку частого транспортування. Такі центрифуги набагато зручніше у використанні, адже рукоять розташована збоку, а обертання відбувається у вертикальній площині (як на м'ясорубці). Крутний момент редукторною медогонки істотно вище, тому великі зусилля для розкручування такої центрифуги не потрібні. Користі від неї багато, а працювати з нею — заняття, яке не втомлює.
При виборі пристрою з черв'ячним важелем подивіться на матеріали, з яких виконана основна шестерня та черв'ячний вузол. Часто ці деталі виготовляють із пластику з силуміну (сплав алюмінію з кремнієм), тому вони швидше ламаються. Черв'ячні редуктори, механізм яких виготовлений з розжареного металу навпаки дуже довговічні.
Медогонки з електроприводом редукторного типу комплектуються мотор-редукторами.
Медогонки з редуктором планетарного типу.
Менш поширені планетарні медогонки. Їх основним недоліком є гучність. Найчастіше такі редуктори виготовляють повністю з пластика і тому вони менш надійні. З металу деякі вузли виготовити складно та дорого. До переваг планетарного редуктора можна віднести високий крутний момент, тому центрифугу легко розкрутити.
Які бувають типи електроприводів.
Також як і ручні пристрої, електромедогонки можуть мати вузол перетворення крутного моменту ременний (одне або двоступеневий горизонтальний редуктор), редукторний (черв'ячний редуктор) і планетарний (планетарний редуктор). Зазвичай сам редуктор і електромотор вдають із себе єдиний вузол — мотор-редуктор.
Для повноцінної роботи електричної моделі, крім мотор-редуктора, вона повинна бути оснащена блоком керування. Блок керування може мати мінімум регулювань (наприклад швидкість обертання та регулювання таймера), або мати розширені можливості з програмним режимом (кілька попередньо встановлених програм перекачування меду).
Варто враховувати, що пристрій може бути розрахований лише на живлення від акумулятора 12 і 24 В, або мати в комплекті понижуючий перетворювач для живлення від побутової мережі 220 В.
Відповідно, при виборі пристрою з електроприводом варто враховувати те, від яких портативних джерел живлення воно працює (один акумулятор 12В, два акумулятор 12), чи може вона працювати від мережі 220В в базовій комплектації.
У разі придбання моделі на 12 В або 24 В можна придбати перетворювач окремо.
Сумісність
Ручний привід легко можна замінити на електричний, але варто враховувати, що на ремінну ручну модель можна встановити лише ременний електропривод. Ручний привід редукторного апарату можна замінити як на редукторний електропривод, так і на ременній ручний або електричний, якщо скористатися перехідником.
Розташування вала ротора залежить від типу центрифуги, яку ви купили. У редукторних медогонок шток вала ротора розташований нижче центральної планки.
У горизонтальних і планетарних редукторів вал ротора виступає вище центральної планки та проходить крізь неї.
Перехідник з редукторною медогонки на горизонтальну або планетарну є по суті подовжувач вала ротора.
У наш час найбільш поширеними є редукторні медогонки, але, вибираючи таку модель, слід звертати увагу на матеріали з яких виготовлені запчастини. Трохи менш поширені центрифуги з ремінним редуктором, так як вони менш зручні. Їх реально важко розкручувати. Найбільш рідкісними вважаються пристрої з планетарним редуктором. Їх легко розкручувати, але розташування рукояті таке ж незручне, як і у ремінних медогонок. Ще один їхній недолік — редуктор галасливий, тому працювати поруч з ним не дуже-то комфортно.