Класифікація доїльних апаратів
Професійний фермер знає твердо, що використання доїльного апарату в господарстві, здатне оптимізувати щоденну важку працю. Фермери, чиє поголів'я нараховує понад 10 корівок, стрімко обзаводяться доїльною апаратурою. Такі установки здатні полегшити життя дояркам, зберегти їх руки від професійних захворювань. Також молоко, отримане шляхом машинного доїння набагато чистіше і якісніше молока, надоєного вручну. Більше надоїв - більше можна виставити молока на продаж, а значить, зросте прибуток ферми, більше грошей можна пустити в оборот або відкласти на розширення виробництва. Проста математика!
Але часто перед покупкою доїльного апарату може виникати питання про те, який же вибрати, і який найбільш підійде для використання.
Огляд доїльних апаратів для корів
З того часу, як людство почало використовувати доїльний апарат пройшло чимало років. І, безсумнівно, його не раз вдосконалювали і перероблювали. Але призначення апарату і принцип роботи все одно залишився колишнім. Отже, доїльний апарат - це пристрій, робота якого полягає в імітації годування теляти. Доїльні апарати для корів бувають абсолютно різних комплектацій, габаритів і обсягів. Неважливо, скільки корів ви утримуєте, адже для кожного випадку існує апарат, який буде відповідати всім необхідним вимогам. Класифікація доїльного обладнання допоможе зорієнтуватися в розмаїтті моделей представлених на сучасному ринку, і вибрати техніку відповідно до конкретних вимог. Найчастіше доїльні апарати ділять за технічними характеристиками, по типу насоса, по можливості пересування. Давайте поговоримо про основні типи пристроїв, і коротко розберемо всі можливі варіанти..
Класифікація доїльних апаратів: особливості вибору та основні моменти
Види доїльних апаратів для корів (як було сказано вище) також визначаються за технічними характеристиками:
- отже, доїлки діляться на кілька основних типів в залежності від режиму роботи: 2-х тактні і 3-х тактні. Двотактні апарати важать менше, ніж 3-тактні. При покупці пристрою це може зіграти важливу роль. Адже якщо господарство велике, то переміщати з місця на місце буде зручно легкий пристрій;
- мале домашнє господарство цілком обійдеться апаратом з двома тактами. Вони можуть впоратися одночасно з доїнням пари корівок без проблем. Для великих ферм є сенс придивитися до великогабаритних установок, які видоюють відразу до 10 корівок. Однак врахуйте, що такі агрегати не розмістиш в хліві або сараї - вони вимагають обладнаного спеціального залу.
- наступний важливий параметр - вакуумний насос. Він впливає безпосередньо на продуктивність апарату. Буває двох типів: мембранний і поршневий. Мембранний насос часто йде в комплекті недорогих доїльних апаратів, розрахованих на доїння пари (до 3х) корів. Апарати з поршневим насосом відрізняються чималими розмірами і шумом при роботі, а ще такий пристрій часто схильний до поломок. Професіонали можуть ще згадати про наявність так званих «роторних насосів». Вони в свою чергу діляться на масляні і сухі. І той, і інший тип має слабкі і сильні сторони, про які поговоримо нижче;
- визначають вид і по тому фактору, як відбувається збір молока - в молочний бідон або шланги. Бідон використовується в невеликих апаратах, а шланги застосовують на великих установках.
Також доїлки класифікують за способом утворення вакууму. На сьогодні існує два типи:
- Вакуум в доїльному апараті створюється за допомогою пульсатора;
- Апарат має насос поршневого типу, який замінює пульсатор.
І той, і той тип має свої плюси і мінуси, які при покупці агрегату для доїння варто врахувати.
Установки з пульсатором мають складну конструкцію з великою кількістю деталей і вузлів, а значить, ймовірність їх поломки трохи вище. З іншого боку, ефективність їх роботи вище. Поршневі установки, в свою чергу, коштують набагато дешевше, прості в експлуатації і догляді.
Який тип доїльного апарату краще: сухий або масляний
Найчастіше при покупці доїльного апарату, досвідчені люди звертають увагу на те, яким типом двигуна оснащена та чи інша модель. Ось які переваги і недоліки є у масляного і сухого мотора.
- Мотор сухого типу, не позбавлений плюсів і недоліків. Почнемо з того, що він не забруднює навколишнє середовище, дуже простий у догляді і експлуатації, і коштує недорого. Такий доїльний апарат працює незалежно від погодних умов і низьких температур. Але всі ці переваги можуть бліднути на тлі того, як шумить мотор такого апарату під час доїння. Якщо ваші корови дуже полохливі, то доведеться докласти чимало зусиль для того, щоб привчити їх до шуму, коли пристрій увімкнено.
- Якщо говорити про мотор масляного типу, то працює він практично безшумно. З ним легко доїти, і при цьому можна не завдавати ніякого дискомфорту тваринам. Вони будуть смирно і спокійно давати молоко. Звичайно ж, це плюс. Але недоліків у такого апарату теж вистачає:
- насос може не працювати в мороз;
- доведеться постійно стежити за рівнем масла і постійно його доливати;
- масло може протікати, тим самим погіршуючи якість молока.
Безумовно, вирішувати тільки вам, який доїльний апарат потрібно вибрати. Але радимо перед покупкою пристрою тверезо оцінити ситуацію, зважити всі за і проти, придивитися до своїх тварин.
Як правильно доїти корову доїльним апаратом
Якщо правильно використовувати доїльний апарат і дотримуватися інструкції з експлуатації, то будете отримувати більше молока, збережете здоров'я корови, і продовжите терміни служби апарату. Дотримуйтеся цих простих правил:
- починати доїти корову потрібно з огляду вимені. Слідкуйте за тим, щоб на ньому не було тріщин і дрібних ранок. Після огляду ретельно помийте його теплою водою і протріть насухо рушником. Помасажуйте вим'я, це поліпшить приплив молока і підвищить його жирність;
- після цих дій акуратно і швидко надіньте доїльні стакани. Якщо воно потекло по шлангу, значить, все було зроблено правильно;
- не допускайте передоювання корови, це дуже згубно може позначитися на її здоров'ї. Слідкуйте за цівкою молока - якщо вона зменшилася, швидше знімайте склянки. Зривати їх неприпустимо, якщо доїльний апарат включений, то можете травмувати корівку;
- по закінченню процесу доїння, повторюйте процедуру мийки вим'я корови, а також після кожного використання промивайте доїльний апарат. Це необхідно для того, щоб уникнути появи в комплектуючих всіляких шкідливих бактерій;
- педантично доглядати за доїльним апаратом не потрібно. Досить буде раз на два тижні повністю розбирати і чистити, для того щоб продезінфікувати кожну деталь окремо. Обережно доїльного пристрої - запорука його тривалої роботи.
Якщо працювати, дотримуючись вимоги та інструкції, то процес машинного доїння буде виконуватися якісно: почнете отримувати чисте молоко, виручати набагато більше грошей, ніж раніше, корови будуть здорові, працівники задоволені. Використовуйте раціонально сили і час!