Інкубація перепелів: відбір матеріалу, закладка, відстеження розвитку
Попри те, що м'ясо і яйця перепелів перестали бути делікатесом, багато птахівників вважають їх свого роду екзотичними тваринами. Вони думають, що їх розведення буде віднімати багато часу, а віддача буде мінімальною. Насправді єдина проблема при розведенні цієї породи полягає в тому, що вона втратила природний інстинкт насиджування. Зараз єдиний спосіб отримати потомство — інкубація перепелів.
Штучне висиджування дає високий результат: успішно виводиться до 95% завантаженого матеріалу. Але такий відсоток буде можливий тільки при правильному відборі перепелиних яєць для інкубатора.
Вибираємо яйця для закладки в інкубатор
При відборі матеріалу для закладки в інкубатор для перепелиних яєць не слід використовувати яйця старші тижня, оскільки це знижує результативність. Так, матеріал, який зберігався до 5 днів, дає 90% пташенят, а починаючи з сьомого дня відсоток починає поступово знижуватись. Для 10-денних перепелиних яєць успішними будуть тільки 70%.
Яйця, що підходять за віком, перевіряють на предмет зовнішніх дефектів. Шукають тріщини, нерівності, наліт. Також враховується:
- розмір;
- форма;
- вага.
Але для того, щоб відібрати кращий матеріал, зовнішнього контролю недостатньо. Для внутрішньої перевірки проводять овоскопування перепелиних яєць. Цей процес являє собою просвічування, яке дозволяє розглядати стан жовтка і повітряної камери.
Овоскопування перепелиних яєць перед закладкою допомагає відсіяти матеріал заражений паразитами, з пошкодженим жовтком. Досвідчений птахівник також може знайти незапліднені та занадто старі яйця.
Способи закладки перепелиних яєць
Незалежно від способу закладки інкубатор попередньо дезінфікують за допомогою розчину марганцівки. Після його висушують, щоб уникнути підвищеної вологості. Далі перевіряють точність термометра.
Інкубація перепелиних яєць в домашніх умовах також починається з дезінфекції. Мити їх не можна, оскільки так пошкодиться плівка на шкаралупі, яка захищає білок і жовток від бактерій і грибка. Тому дезінфекцію проводять за допомогою УФ-лампи.
Виділяють 2 способи закладки перепелиних яєць. Перший — вертикальна інкубація перепелів. При цьому яйця ставлять гострим кінцем вниз. Кут нахилу при цьому становить 45 °. Такий спосіб не передбачає автоматичний переворот.
Другий спосіб має на увазі горизонтальне викладання яєць. Він ідеально підходить для тих інкубаторів, в яких є сітка для автоматичного або механічного перевороту. Досвідчені птахівники радять позначати одну сторону яйця, щоб було простіше стежити за переворотом.
На терміни інкубації тип закладки не впливає. Для звичайних перепелів вони становлять 17,5 діб, для породистих — від 22 до 23 днів.
Інкубація перепелиних яєць без перевороту
Відразу варто зауважити, що виводити перепілок таким способом не рекомендується. Це пов'язано з тим, що при відсутності перевороту жовток може присохнути до шкаралупи, що призведе до смерті зародка. Але якщо у випадку з яйцями великого птаха це гарантовано призвело б до зіпсованої партії, то перепелів таким чином вивести можна, завдяки маленькому терміну висиджування. Але без наслідків це не пройде: інкубація перепелів без перевороту дає тільки 70% результату.
Використовується цей метод, щоб максимально збільшити місткість інкубатора. Яйця ставлять вертикально, тупим кінцем вгору. У такому положенні вони знаходяться практично до самого кінця. Тільки на 15-16 день їх «розсипають», щоб спростити звільнення перепілки від шкаралупи.
Налаштовуємо температуру і вологість
Дотримання температурного режиму і потрібного рівня вологості — один з головних чинників, які допоможуть отримати високий відсоток успішної інкубації. Саме тому рекомендують вибирати обладнання, яке передбачає точне регулювання цих показників. Якщо в інкубаторі немає вбудованого гігрометра, то його рекомендують встановити самостійно.
Перед закладанням радять перевірити роботу термометра. Для цього інкубатор включають, а в середину кладуть медичний ртутний градусник, оскільки він має точність до десятих. Після показники звіряються. Якщо є якісь відмінності, то поправка обов'язково враховується.
При інкубації перепелів температурний режим і вологість рекомендують утримувати в рамках, наведених у таблиці.
Термін, дні |
1-15 |
15-17 |
У період прокльовування |
Температура, ° С |
37,5-37,7 |
37,2-37,5 |
37,0-37,2 |
Вологість повітря, % |
50-60 |
48-49 |
67-92 |
На останніх етапах вологість піднімають, щоб полегшити прокльовування. Якщо вона залишиться низькою, то шкаралупа може виявитися занадто твердою для маленьких перепелів.
Крім дотримання температурного режиму потрібно 2 рази в день відкривати інкубатор на 2-3 хвилини.
Овоскопування перепелиних яєць під час інкубації
Оскільки термін розвитку зародка перепелів менше, ніж у більш великого птаха, то перевірка під час інкубації не проводиться. Це пов'язано з тим, що вже до 10 дня плід займає майже весь внутрішній простір, і в наступні дні ніяких змін помітити неможливо.
Крім того, овоскопування перепелиних яєць також ускладнено тим, що закладаються вони в дуже великих кількостях. Через це перевіряти їх швидко, без охолодження інкубатора і самого матеріалу практично неможливо.
Відео інкубації перепелів від досвідчених птахівників
Якщо у вас залишилися якісь питання, то відповіді ви отримаєте в цьому відео. На ньому ви зможете побачити як проходить процес інкубації від закладки й до отримання нового виводка.
Відбувається інкубація перепелиних яєць в домашніх умовах, тобто для розведення вам не знадобляться якісь особливі умови, продвинуте обладнання або експертні знання.